Pieczenie pizzy to zarówno sztuka, jak i nauka, wymagająca odpowiednich narzędzi, aby osiągnąć pożądany smak i teksturę. Na świecie istnieje wiele stylów pizzy, każdy z nich charakteryzuje się unikalnymi cechami, które najlepiej oddają regionalne smaki i techniki kulinarne. W związku z tym, wybór odpowiedniego pieca jest kluczowy dla osiągnięcia autentycznego efektu. Poniżej przedstawiamy przegląd najpopularniejszych stylów pizzy i rekomendacji dotyczących najlepszych pieców dostępnych na stronie jakumammy.pl, które są do nich dopasowane.


Pizza Neapolitańska

Charakteryzuje się cienkim, elastycznym środkiem i grubszymi, pełnymi powietrza brzegami. Pieczona krótko i w bardzo wysokich temperaturach (70-90 sekund w temperaturze min. 450°C), pizza neapolitańska jest symbolem włoskiej tradycji. Najlepsze piece do tego stylu pizzy to te, które mogą osiągać i utrzymywać wysokie temperatury oraz są wyposażone w górną grzałkę o wysokiej mocy, co jest kluczowe do uzyskania charakterystycznego, lekko przypalonego brzegu i miękkiego wnętrza.


Rekomendowane piece:
Elektryczny piec do pizzy z kamieniem biscotto, taki jak Effeuno P134H 509, jest doskonały do tego zadania. Jego konstrukcja idealnie nadaje się do równomiernego rozprowadzania wysokiej temperatury niezbędnej dla tego stylu pizzy. Istnieją piece wyspecjalizowane w wypieku stricte pizzy neapolitańskiej wyposażone w mocną górną grzałkę, ale pozbawione grzałki dolnej, tj. Macte Voyager Smart lub EffeOvens N3. Ten kompromis pozwala zredukować znacząco cenę pieca bez obniżenia jakości wypieku pizzy w tym stylu, kosztem ograniczenia uniwersalności w innych stylach wymagających większej podaży energii z dołu.


Pizza rzymska - Tonda Romana

Pizza Tonda Romana, zwana często pizzą klasyczną, jest odmianą pizzy rzymskiej, charakteryzującą się cienkim i chrupiącym ciastem, które jest bardziej kruche niż elastyczne. Jest to pizza okrągła, pieczona na kamieniu szamotowym, zazwyczaj w piecu elektrycznym, co pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury. Styl ten charakteryzuje się również mniejszą ilością składników niż tradycyjne pizze, co pozwala zachować chrupkość ciasta.
Rekomendowane piece: Piec elektryczny, który może zapewnić równomierną dystrybucję ciepła, jest najlepszym rozwiązaniem. Modele takie jak Elitalia Pizza Express lub Pizza Hobby Classico, które zapewniają precyzyjną kontrolę temperatury, są idealne do tego zadania.


Pizza rzymska - Teglia Romana

Pizza Teglia Romana jest wersją pizzy rzymskiej pieczonej w dużych, prostokątnych formach. Ciasto jest grubsze niż w przypadku Tonda Romana i pieczone jest w niższej temperaturze, co sprawia, że jest bardziej puszyste i miękkie wewnątrz, z chrupiącą zewnętrzną skórką. Teglia Romana często jest sprzedawana na kawałki, co czyni ją popularną opcją na szybkie przekąski.Rekomendowane piece:
Piec elektryczny z kamieniem szamotowym, taki jak Effeuno P134H 509, jest doskonałym wyborem, gdyż zapewnia równomierne i intensywne ciepło zarówno z dołu jak i góry, potrzebne do osiągnięcia chrupkiego spodu. Jako forma do wypieku doskonale sprawdzi się blacha ze stali niebieskiej.


Pizza Detroit

Znana również jako Detroit-style pizza, jest unikalnym stylem pizzy, który wywodzi się z Detroit w stanie Michigan, USA. Zwykle pieczona jest w prostokątnej formie, co jest odzwierciedleniem przemysłowej przeszłości miasta, gdzie używano metalowych tac do części samochodowych jako form do pieczenia pizzy. Ciasto jest grube i porowate, podobne do ciasta na focaccię. Jest lekko chrupiące na zewnątrz dzięki wysokiej temperaturze pieczenia, ale miękkie i puszyste w środku. 

Na ciasto najpierw kładzie się składniki takie jak pepperoni czy inne mięsa oraz warzywa, następnie przykrywa się je dużą ilością sera, który często sięga aż do krawędzi formy. Dzięki temu sery przy brzegach karmelizują i tworzą chrupiącą, złotą skorupkę. Sos jest zwykle dodawany na wierzch jako ostatni, tworząc charakterystyczne, czerwone "paski".Rekomendowane piece:
Piec gazowy lub elektryczny z możliwością indywidualnego sterowania ciepłem góra-dół np. Macte Voyager Nettuno, będzie doskonałym wyborem. Ten model posiada górną i dolną grzałkę, co pozwala na precyzyjne zarządzanie ciepłem.


Pizza Chicago Style


Chicago Style to pizza typu "deep dish", gdzie ciasto jest grube i pieczone w głębokiej formie, tworząc wysokie brzegi, które są wypełnione obfitą ilością sera, mięsnych i warzywnych dodatków oraz pokryte grubą warstwą sosu pomidorowego na wierzchu. Jest to pizza bardziej sycąca i masywna niż większość innych stylów. Pizza Chicago Style wymaga pieca, który może równomiernie rozprowadzać ciepło i utrzymać je przez dłuższy czas, aby umożliwić ciastu dokładne wypieczenie bez spalenia składników.Rekomendowane piece:
 Elektryczne piece do pizzy, jak Effeuno P134HA 509, są odpowiednie do tego zadania, zapewniając ciepło potrzebne do równomiernego wypiekania ciężkiej pizzy chicago. Piec ten oferuje również możliwość regulacji ciepła, co jest kluczowe przy pieczeniu tak bogatej pizzy.


Pizza New York Style

Pizza New York Style jest znana ze swojego cienkiego, chrupiącego ciasta, które jest jednocześnie wystarczająco elastyczne, by można było je złożyć na pół. Jest to pizza o dużej średnicy z charakterystycznie szerokimi kawałkami. Sos jest zazwyczaj robiony z pomidorów z dodatkiem ziół takich jak oregano i bazylia, a całość pokrywa warstwa ciągnącej się mozzarelli.Rekomendowane piece:
Na jakumammy.pl można znaleźć piec gazowy Ooni Koda 16, który jest doskonały do tego stylu pizzy, ponieważ oferuje regulację temperatury i równomierny rozkład ciepła, co jest niezbędne do osiągnięcia idealnego wypieku.


Pizza Fritta

Pizza Fritta, czyli smażona pizza, to klasyczna uliczna przekąska z Neapolu. Zawija się nadzienie, takie jak ricotta, mozzarella, i pomidory, w surowe ciasto pizzowe, które następnie jest głęboko smażone do uzyskania złocistej i chrupiącej tekstury. Jest to bardzo różne doświadczenie kulinarne w porównaniu do tradycyjnych pizz pieczonych w piecu.Rekomendowane piece:
Do przygotowania pizza fritta nie używa się tradycyjnych pieców do pizzy, lecz frytkownicy lub garnka do głębokiego smażenia. Istotne jest, aby frytkownica mogła utrzymać wysoką i stabilną temperaturę oleju, aby ciasto szybko się usmażyło, nie absorbując zbyt wiele tłuszczu.


Wnioski


Wybór odpowiedniego pieca jest kluczowy dla każdego stylu pizzy. Ważne jest, aby dopasować charakterystykę pieca do stylu pizzy, który preferujesz, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Na stronie jakumammy.pl znajdziesz szeroki wybór pieców, które spełnią potrzeby zarówno amatorskich jak i profesjonalnych pizzaiolo. Czy to dla szybkiego wypieku neapolitańskiego, równomiernej chrupkości rzymskiej, czy deep-dish w stylu Chicago, odpowiedni piec pomoże w uzyskaniu pożądanych cech każdego stylu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.