Wybór odpowiedniego pieca do pizzy wymaga rozważenia wielu czynników. Zależy to od twoich osobistych preferencji, potrzeb kulinarnych oraz warunków, w których piec będzie użytkowany. Dobrze przemyślana decyzja może znacząco wpłynąć na przyjemność z pieczenia i jakość przygotowywanej pizzy.

W naszym sklepie znajdziesz różnorodne piece do pizzy, które różnią się między sobą zarówno rodzajem zasilania, jak i konstrukcją. Oto podstawowe rodzaje pieców dostępnych na rynku:

Piece opalane drewnem

Piece opalane drewnem są cenione za unikalny smak i aromat, jakie nadają wypiekanym potrawom, szczególnie tym, które w piecu spędzają więcej czasu. Drewno dodaje charakterystycznej nuty, której nie można uzyskać w piecach elektrycznych czy gazowych. W przypadku pizzy neapolitańskiej, wypiekanej w ok. 90 sekund różnica ta będzie jednak mało wyczuwalna.

Piece te osiągają bardzo wysokie temperatury, idealne do pieczenia pizzy neapolitańskiej, co jest trudne do osiągnięcia w tradycyjnych piekarnikach domowych. Dzięki dużej masie i solidnej konstrukcji charakteryzują się także dużą retencją ciepła. Mają atrakcyjny, tradycyjny wygląd i mogą stanowić element dekoracyjny ogrodu lub przestrzeni zewnętrznej.

Decydując się na piec opalany drewnem należy wziąć pod uwagę fakt, że jego obsługa wymaga więcej czasu i umiejętności w porównaniu do pieców elektrycznych czy gazowych. Należy odpowiednio przygotować i utrzymywać ogień, co może być trudne dla początkujących użytkowników. Piece opalane drewnem wymagają także regularnego czyszczenia z popiołu i sadzy, co może być pracochłonne. W przypadku umieszczenia pieca na zewnątrz, jego użytkowanie może być ograniczone przez warunki pogodowe. Deszcz lub śnieg mogą uniemożliwić korzystanie z pieca.

Te piece, mimo pewnych niedogodności, są popularne wśród entuzjastów autentycznych smaków i tradycyjnych metod gotowania, jednak wymagają one większego zaangażowania i przygotowania.

Popularne piece opalane drewnem w naszej ofercie:

Edil Forni Pizzaiolo Legna - duży, stacjonarny piec opalany drewnem wyposażony w biscotto. Idealny do wypieku pizzy neapolitańskiej.

Ooni Karu 16 - Uniwersalny piec do pizzy pozwalający na wypiek wielu potraw, nie tylko pizzy. Poza funkcją opalania drewnem, może być opalany gazem dzięki dedykowanemu palnikowi.

Ooni Karu 12 - to przenośna wersja Karu 16. Jego małe rozmiary i składane nóżki pozwalają zabrać go pod namiot lub do campera.


Piece gazowe

Piece gazowe są znacznie łatwiejsze w użyciu w porównaniu do pieców na drewno, ponieważ nie wymagają ciągłego dokładania paliwa i mogą być łatwo zapalane i regulowane, są często także bardziej efektywne energetycznie niż ich odpowiedniki opalane drewnem, co oznacza mniejsze zużycie paliwa i niższe koszty eksploatacji. Gaz spala się czyściej niż drewno, co oznacza mniej dymu i sadzy, a także mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Piece opalane gazem są często wybierane ze względu na ich wygodę i efektywność, jednak mogą nie być odpowiednie dla osób szukających bardziej tradycyjnych metod gotowania lub tam, gdzie dostęp do butli z gazem jest ograniczony.
Popularne piece opalane gazem w naszej ofercie:

Edil Forni Surriento - stacjonarny piec opalany gazem wyposażony w biscotto. Idealny do wypieku pizzy neapolitańskiej.

Ooni Koda 16 - Opalany gazem piec do pizzy o dużej powierzchni kamienia pozwalającej na wypiek dużej pizzy o średnicy nawet 40cm. Posiada palnik w kształcie litery L, który poprawia równomierność wypieku.

Witt Etna Rotante - Nowatorski piec gazowy cechujący się obrotowym kamieniem i palnikiem w kształcie litery U. Te cechy sprawiają, że wypiek pizzy jest bardzo łatwy.

Piece elektryczne 

Idealne do użytku wewnątrz, np. w kuchniach, są cenione za ich łatwość obsługi. Użytkownicy mogą cieszyć się z precyzyjnej kontroli temperatury także dzięki cyfrowym panelom sterowania, co pozwala na dostosowanie ustawień do różnych rodzajów pizzy. Automatyczne funkcje, takie jak timery i programy do różnych wypieków, również zwiększają wygodę użytkowania.

Nowoczesne modele mogą osiągać wymaganą temperaturę nawet w ciągu 10 minut, co jest idealne dla szybkiego serwowania jedzenia podczas imprez lub przyjęć. Są zdolne do osiągania bardzo wysokich temperatur, które są kluczowe dla osiągnięcia idealnego efektu wypieku np. pizzy neapolitańskiej. Takie temperatury, często przekraczające 500°C, są niezbędne do szybkiego i równomiernego pieczenia pizzy, co pozwala na uzyskanie lekko chrupiącego spodu i dobrze przypieczonego wierzchu. Wysoka temperatura sprawia, że ciasto jest idealnie wypieczone, zachowując przy tym soczystość dodatków. Niektóre modele są lekkie i łatwe do przenoszenia, co jest istotne, jeśli piec ma być używany w różnych lokalizacjach, ułatwia to także ich przechowywanie w szafce, gdy nie są używane.
Popularne piece elektryczne w naszej ofercie:

Elitalia Pizza Express - Kompaktowy, elektryczny piec kopułowy wyprodukowany we Włoszech. Umożliwia wypiek chrupiącej pizzy rzymskiej już po 10 minutach rozgrzewania.

Spice Diavola Pro V2.0 - Kompaktowy piec wyposażony w bardzo mocne grzałki i biscotto, umożliwiające wypiek prawdziwej pizzy neapolitańskiej.

Effeuno P134H 509 - Doskonały piec umożliwiający wypiek wszystkich rodzajów pizzy, w tym pizzy neapolitańskiej. Jest wyposażony w biscotto i rozgrzewa się do 509°C.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru odpowiedniego pieca do pizzy, warto również zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów, które mogą wpłynąć na komfort użytkowania i jakość wypieków:

Materiał kamienia pieczenia - Niektóre piece wyposażone są w kamień szamotowy lub kamień biscotto, które doskonale akumulują ciepło i równomiernie je rozprowadzają, co jest kluczowe dla osiągnięcia chrupiącej skórki i równomiernie upieczonego ciasta. Na przykład, piec do pizzy Edil Planet Veloce zapewnia szybkie osiągnięcie wysokiej temperatury i jest wyposażony w kamień biscotto, idealny do pizzy neapolitańskiej​ jak i szamotowy zapewniający większą chrupkość pizzy rzymskiej​.

Regulacja temperatury - Możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury jest szczególnie ważna w piecach elektrycznych i gazowych. Dobre kontrolowanie temperatury umożliwia przygotowanie różnych rodzajów pizzy, od cieńszej i chrupiącej po grubszą i puszystą. Na przykład, modele jak Macte Voyager Twin oferują regulację dzięki dwóm grzałkom: górnej i dolnej, co pozwala na precyzyjne pieczenie​​.

Przenośność i wymiary - Jeśli planujesz często przemieszczać piec, warto zastanowić się nad modelem kompaktowym i łatwym do przenoszenia. Niektóre modele, takie jak Ooni Koda 12, są lekkie i zostały zaprojektowane z myślą o łatwej mobilności.

Budżet - Twoje finansowe możliwości mogą znacząco wpłynąć na wybór pieca do pizzy. Ceny mogą się różnić w zależności od typu, marki, rozmiaru oraz funkcji dodatkowych, takich jak zaawansowane panele sterowania. Znajdź model, który oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny, spełniający Twoje oczekiwania co do wydajności i jakości wypieków.

Zużycie energii - Różne piece mają różne zapotrzebowanie na energię. Piece opalane drewnem, chociaż tradycyjne i często preferowane za swój smak, mogą być mniej efektywne energetycznie w porównaniu do nowoczesnych pieców gazowych. Wybierając piec, warto zwrócić uwagę na jego efektywność energetyczną, co może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię.

Funkcje dodatkowe - Niektóre nowoczesne piece do pizzy oferują zaawansowane funkcje, takie jak termometry, timery czy programy do różnych typów pizzy. Choć te funkcje mogą zwiększyć cenę, mogą też znacząco ułatwić proces pieczenia i dostosować piec do bardziej specyficznych potrzeb użytkownika.

Wielofunkcyjność - Niektóre piece są zaprojektowane tak, aby służyć nie tylko do pieczenia pizzy, ale także do przygotowywania innych potraw, jak chleb, mięsa czy warzywa. Jeśli szukasz urządzenia bardziej uniwersalnego, zwróć uwagę na piece o większej wszechstronności.

Opinie i recenzje - Przed dokonaniem zakupu warto przeczytać opinie innych użytkowników oraz recenzje ekspertów. Zwróć uwagę na komentarze dotyczące jakości wykonania, efektywności wypieków oraz łatwości obsługi i czyszczenia pieca. Informacje te mogą pomóc w wyborze najbardziej niezawodnego i funkcjonalnego modelu.

Gwarancja i wsparcie posprzedażne - Sprawdź, jakie wsparcie oferuje sprzedawca po zakupie pieca do pizzy. Gwarancja może chronić przed ewentualnymi usterkami, a dostęp do szybkiej pomocy serwisowej lub części zamiennych może być kluczowy w przypadku profesjonalnych użytkowników. Również, dostępność szybkiego serwisu może znacząco wpłynąć na przerwy w użytkowaniu urządzenia, co jest istotne zwłaszcza w komercyjnym zastosowaniu.

Dostępność części zamiennych i serwisowania - Przed zakupem warto sprawdzić, jak łatwo dostępne są części zamienne i jak wygląda serwisowanie pieca. Modele z łatwo dostępnym serwisem i częściami mogą znacząco obniżyć koszty eksploatacji i wydłużyć żywotność urządzenia.

Certyfikaty i atesty bezpieczeństwa - Bezpieczeństwo jest niezwykle ważne, szczególnie przy urządzeniach, które osiągają wysoką temperaturę, takich jak piece do pizzy. Upewnij się, że wybierany model posiada odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają zgodność z normami bezpieczeństwa. To gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo użytkowników, ale także długoterminową trwałość i wydajność urządzenia.

Estetyka i design - Piece do pizzy są często eksponowane w domowych kuchniach lub w restauracjach, więc ich wygląd może być równie ważny co funkcjonalność. Nowoczesne piece mogą posiadać stylowe wykończenia, które pasują do nowoczesnych wnętrz, podczas gdy tradycyjne modele mogą lepiej komponować się z klasycznym designem.

Ekologiczność - W kontekście rosnącej świadomości ekologicznej warto zastanowić się nad wpływem pieca na środowisko. Modele opalane drewnem mogą generować więcej emisji, niż piece elektryczne lub gazowe. Wybierając piece gazowe lub elektryczne, można zredukować emisję szkodliwych substancji oraz zużycie energii.

Wielkość i pojemność - Rozmiar pieca do pizzy ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeśli przestrzeń, którą dysponujesz jest ograniczona, lub planujesz piec większe ilości pizzy jednocześnie. Dla restauracji czy pizzerii, większe piece mogące jednocześnie piec kilka pizz są bardziej praktyczne. W przypadku użytku domowego, mniejszy piec, który szybko się nagrzewa, może być bardziej odpowiedni.

Każdy z tych dodatkowych aspektów może mieć istotny wpływ na decyzję zakupową, zwłaszcza jeśli piec do pizzy ma służyć przez długi czas lub być kluczowym elementem działalności komercyjnej. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zatem przemyśleć nie tylko podstawowe funkcje, ale i te dodatkowe cechy, które mogą zwiększyć komfort i efektywność użytkowania.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.